SDH  Vojkovice

Sbor dobrovolných hasičů ve Vojkovicích byl založen 13.dubna roku 1883 V.A.Schusterem.

Více z naší historie neznáme. A budeme rádi za každou i malou informaci. Nevíme, kdy sbor skončil, tudíž ani to jaká byla pauza mezi tím, co jsme sbor znovu založili. Sbor byl znovu založen 1.7.2010 občany, co z Vojkovic dojížděli do sboru ve vedlejší obci Dřínov.

Základní sestava výboru SDH Vojkovice byla :

Starosta: Tomáš Kunst

Náměstek starosty: Filip Madaras

Velitel SDH: Osman Šalanský

Jednatel: Tomáš Jirka

Hospodářka: Jaroslava Kunstová

Vedoucí mládeže. Jana Koberová

Sestava výboru se za poslední 3 roky změnila z určitých důvodů a vypadá takto:

Starosta: David Hubička

Náměstek starosty: Jakub Polák

Velitel: Jiří Kříž

Hospodářka: Markéta Komačková

Kronikářka: Helena Jandová

Obec Vojkovice se nachází asi 20km od okresního města Mělník. Je to statutární obec, pod kterou patří ještě další 3 obce a to: Křivousy, Bukol, Dědibaby. O to má naše jednotka rozšířený hasební prostor a to i o obec Zlosyň, se kterou máme smlouvu o požární ochraně.

Náš sbor vlastní Avii DVS, která je složena ze dvou Avií. První Avie se dovezla ještě v létě roku 2010 z Hronova a měla poruchu zadní nápravy, kde byla prasklá poloosa. Nezbývalo nám nic jiného než ji dotáhnout na tyči. Po opravě přední a zadní nápravy sloužila 2 roky. Protože se porouchala převodovka a motor, tak nebyla pojízdná. Zakoupila se tedy jiná DVS od SDH Bílý Kostel a ze dvou Ávií jsme udělali jednu, která slouží do dnes. V červnu 2011 se zakoupila cisterna Š 706 RTHP od sboru Brodek u Prostějova. I přes poruchu motoru byla schopná dojet po vlastní ose až do Vojkovic. Následující měsíc se začalo s opravou motoru. Jednalo se o výměnu bloku motoru, který byl prasklý. Po demontáži z vozu se zakoupil jiný blok, do kterého se namontovali nové válce a pístní sady. Poté se celý motor přestrojil a namontoval zpět do vozu. Po usilovné práci byl Erťák schopen vyjed v srpnu a jezdí nám ještě teď. V září roku 2012 se zakoupil od firmy MERO ČR, a.s. terénní automobil NISSAN PATROL, který dříve sloužil na stanici HZS Mělník.

V obci jsou dva spolky a to sportovci (fotbalisti) a hasiči. Spolky spolu spolupracují a pořádají základní obecní akce, jako jsou masopust, dětský den a drakiáda. Každý spolek má svou akci, kterou pravidelně pořádá každý rok. Náš sbor pořádá každý rok Čarodějnice, ples a Hasičské Vojkovické skotačení, které je pojaté jako sraz Avií DVS.

Skotačení je akce na celý den pro všechny sbory v republice. Je krásné, že k nám zavítají spřátelené sbory z dalekých Vojkovic nad Ohří, Vojkovic u Frýdku Místku a sbory, kteří u nás pomáhali o povodních roku 2002 jako je třeba Rtyně v Podkrkonoší atd., se kterými jsme spřáteleni a průběžně se navštěvujeme.

Jako sbor se snažíme zúčastňovat se i nějakých soutěží. Zatím jediná soutěž, které se od loňského roku 2012 zúčastňujeme je Kralupský šestiboj, kde jsme v loňském roce dali dohromady jedno družstvo a tomu se ze šestnácti zúčastněných sborů podařilo umístit na krásném 10. místě. Byl to náš první závod a pro nás veliký úspěch. To nemění nic na tom, že v letošním roce jsme dali dohromady družstva 2 a náš výsledek se o dost vylepšil. Ze šestnácti zúčastněných družstev se naše družstvo ,,A“  umístilo na krásném 2. místě a družstvo ,,B“ na krásném 8. místě. Byl to krásný zážitek a super zábava.

Něco málo o našich výjezdech :

Jeden z větších výjezdů pro náš sbor byl požár letní kuchyňky v Bukoli.

Jeden z více významných zásahů našeho sboru se stal o čarodějnice 30.4.2012. Kdy jednotka vyjela na požár silážní jámy do obce Bášť. Po příjezdu na místo události naše jednotka na žádost Velitele zásahu zahájila hasební práce v dýchací technice.

Po lokalizaci a následné likvidaci požáru si náš člen všimnul že z ničeho nic začala hořet střecha přilehlého objektu. Zahájili jsme tedy opět hasební práce a postupné rozebírání střechy pod dohledem velitele zásahu. Kolegové pomocí termokamery sledovali skrytá ohniska až do úplného uhašení. Poté jsme se odebrali zpět na základnu a pokračovalo se s přípravami na pálení čarodějnic. Naše práce byla pochválena u velitele zásahu a po té i na vyšších místech.

Jsme tu i pro pomoc ostatním obcím a sborům. V úterý 11.9.2012 ve 14:30hod naše jednotka vyjela na technickou pomoc do obce Zeměchy, která večer z pondělí na úterý byla zaplavena a na ulicích zůstalo usazené bahno a ve sklepech voda. Společně s SDH Kralupy nad Vltavou a SDH Minice se naše jednotka vracela až ve večerních hodinách a to ve 22:30hod.

Více o naší historii se snažíme dopátrat a děláme vše pro to, aby se na hasiče jak dobrovolné, státní a podnikové nekoukalo špatně a nikdo o Nás nemohl říci ani jedno křivé slovo.